понеділок, 20 серпня 2018 р.

День відновлення незалежності Естонії

Сьогодні, 20 серпня, в Естонії відзначається  День відновлення незалежності Естонії. З цієї нагоди по всій країні відбуваються різного роду урочистості.

День відновлення незалежності - один з трьох днів в році, коли держпрапори в Естонії повинні майоріти на всіх житлових будинках, будівлях фірм і контор, державних і муніципальних установ. 

Естонська республіка з'явилася на картах світу 24 лютого 1918 після революції і розпаду Російської імперії.Держава пробула незалежною 22 роки, після чого увійшла до складу СРСР згідно нав'язаному «Пакту про взаємодопомогу».
Він був узгоджений під час таємного підписання договору Молотова-Ріббентропа в 1939 році.
Через 50 років, під час кризи Радянського Союзу, який був близький до розпаду, в Естонії почався активний рух у бік незалежності, який охопив тоді і її сусідів - Латвію та Литву.
У 1988 році почали з'являтися перші демократичні партії, а сам процес увійшов в історію під назвою «Співоча революція». В ході єдиної демонстрації на Співочому полі, традиційному місці Співочого свята в Таллінні, 300 000 чоловік співали заборонений в радянські часи національний гімн.
У 1990 році була прийнята декларація про державний суверенітет, а вже 20 серпня 1991 року Естонія стала повноцінною незалежною державою.
Верховна Рада Естонської РСР 20 серпня 1991 року прийняла постанову про відновлення незалежності Естонії на підставі принципу «історичної правонаступності естонської державності».

Незабаром після цього держави світу почали визнавати незалежність Естонії, і 17 вересня 1991 року країна стала членом ООН.

2 квітні 2004 року Естонія набула членства у військовому союзі НАТО. 1 травня 2004 року — Естонія ввійшла до Євросоюзу. В 2011 році ввела євро як грошову одиницю розрахунків.

Естонська мова є однією із 24 офіційних мов Євросоюзу. Вона вважається однією з найскладніших для вивчення і, за деякими даними, посідає п'яте місце в світі за складністю. При цьому мова звучить дуже музично і навіть чарівно. На ньому говорять близько 1,1 мільйона людей в світі.


Сьогодні Естонія — демократична парламентська республіка. Вона що поділяється на 15 повітів. За чисельністю населення, що налічує 1,29 млн осіб, це одна із найменших країн Європейського Союзу, Єврозони та НАТО. 

Естонія має найвищий валовий внутрішній продукт на одну особу серед колишніх республік Радянського Союзу. 

Держава є членом низки міжнародних організацій, зокрема ООН, МВФ, СОТ, ЄС, ОБСЄ, ОЕСР тощо.

Естонія лідирує у сфері цифрових технологій. Найменша з країн Балтії ще в 2015 році була названа «найбільш цифрової країною в світі». Однак технічний прогрес - це лише одна із характеристик країни, яка тримає напоготові безліч сюрпризів для своїх гостей.


З 2000 року уряд гарантує всім жителям країни доступ до Інтернету. Майже вся країна покрита мережею точок доступу.

З 1999 року Кабінет міністрів працює на безпаперової основі. Громадяни можуть скористатися більш ніж 600 послугами електронного уряду. Кожен громадянин має цифровий підпис. 

Тільки для того, щоб вступити в шлюб, розірвати його або купити будинок, естонцям потрібно відправитися до відповідної установи.  

Естонія також є першою державою, яка створила можливість отримати віртуальне місце проживання, так зване електронне резидентство. В якості електронного резидента людина не є громадянином, але за допомогою цифрового ідентифікатора може скористатися різними послугами естонського уряду.

Завдяки своїй цифрової культури Естонія надає гарні можливості для зростання стартапів. Той факт, що естонці зіграли ключову роль у розвитку системи відеодзвінків через інтернетSkype, роботів-кур'єрів Starship і послуги переказу грошей TranferWise - тільки одна сторона медалі. Інша сторона - це близько 400 стартапів по всій країні, що є найвищим показником на душу населення в Європі.

Естонія - дуже музична країна. Коріння рунічного співу (runolaulud) відносяться до дохристиянських часів. У ХVІІІ столітті через німецький вплив поширилася також ритмічна народна пісня. Сьогодні країна має найбільшу в світі колекцією народних пісень, що включає більше 133 000 екземплярів. 


Один з найбільших хорових музичних фестивалів у світі - естонське Співоче свято - збирає в Таллінні кожні п'ять років більше 100 000 чоловік. А естонський композитор АрвоПярт сьогодні є найбільш затребуваним з живих композиторів у світі.

В Естонії дуже популярним є вид спорту кіікінг. Слово «kiik» - з естонської означає «гойдалки». Принцип кіікінга простий: людина стоїть на гойдалках прямо, коли гойдалки розташовані вертикально, потім сідає навпочіпки, щоб розгойдати їх. Після того як гойдалки розгойдуються, спортсмен знову приймає пряме положення.


Сучасні гойдалки для кіікінга мають висоту в 3-8 метрів, в основному призначені для качання одну людину. Безпека забезпечується закріпленням рук і ніг на гойдалках спеціальними ременями.

Всесвітня організація охорони здоров'я помістила Естонію в число країн з найчистішим повітрям в світі: також в список увійшли Фінляндія та Ісландія. Більше половини площі країни покрито лісом, що робить Естонію одним з найзеленіших держав світу. Природні заповідники займають одну п'яту всій території.


Естонія при середній щільності населення 28,4 людини на квадратний кілометр є однією з найбільш малонаселених в Європі. Любителі природи можуть тут відкрити для себе більше 2000 островів. Довжина берегової лінії Естонії становить 3800 кілометрів. Це створює безмежні можливості для піших прогулянок, дайвінгу, катання на велосипеді, морського каякингу і будь-яких інших занять під відкритим небом.

Найбільший острів Естонії - Сааремаа. Він є четвертим за величиною островом Балтійського моря. Там на душу населення припадає найбільше в світі СПА-центрів. 14 000 жителів зустрічають 1200 гостей СПА.


З нагоди свята ранок 20 серпня в Таллінні ознаменувався урочистою церемонією підйому державного прапора Естонської Республіки на вежі Довгий Герман, яка є частиною будівлі парламенту, в стінах якого приймалося в 1991-му постанову ВР ЕССР. 

Рівно опівдні в Білому залі замку Тоомпеа почнеться традиційне урочисте зібрання Клубу 20 серпня. 

Створений в 1994 році Клуб "20 серпня" об'єднує людей, які в 1990 році входили до Верховної Ради Естонської Республіки і голосували за відновлення незалежності Естонської Республіки.

27 років тому, 20 серпня 1991 року о 23:03, Верховна Рада Естонської Республіки 69 голосами (зі 101) "за" прийняла Постанову "Про незалежність Естонської Республіки".

З вітальними промовами на ньому виступлять прем'єр-міністр Естонії Юрі Ратас і спікер естонського парламенту Ейкі Нестор. Свій тематичну доповідь на заході представить член клубу, глава Конституційної Асамблеї Тину Антон.

Підготувала
Ольга Забенько, координатор ПЄІ "Все про Європу",
провідний бібліограф МЦБС

За матеріалами сайтів:


Немає коментарів:

Дописати коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...