пʼятниця, 31 серпня 2018 р.

31 серпня в Польщі святкують День Солідарності і Свободи

День Солідарності і Свободи - це польське державне свято, що відзначається щорічно 31 серпня з 2005 року.  Свято було встановлено Польським Сеймом 27 липня 2005 року.

Свято започатковане на згадку про серпневі профспілкові страйки 1980 року, які вважаються початком падіння комуністичної влади в Польщі. 

Кульмінаційним пунктом серпневих подій стало підписання в серпні 1980 року ряду угод між Урядом Польської Народної республіки і профспілковими страйковими комітетами. Днем Солідарності і Свободи стало 31 серпня, коли в Гданську було підписано одну із цих угод.


Влітку 1980 року в Польщі сталися страйки. Страйкарі висували ряд вимог: відновити на посаді Анну Валентинович, підвищення заробітної плати, будівництво пам'ятника жертвам грудня 1970 року. З часом до страйкарів почали приєднуватися делегації з інших міст.

30 серпня 1980 року були підписані Щецинські угоди, які стали закінченням страйків 1980 року у Західній Померанії. Це були перші з угод, укладених між робітниками та владою. На наступний день у Гданську голова Межпрофесійного страйкового комітету Лех Валенса та заступник прем'єр-міністра Мечислав Ягельські підписали Гданську угоду.


Серпневі угоди призвели до заснування незалежної самоврядної професійної спілки "Солідарність" - першій в комуністичних країнах незалежної від влади організації правового союзу. (Згодом переросла у широкий суспільно-політичний рух і зробила значний внесок у боротьбу польського народу з комуністичним режимом.)
І це стало початком змін у 1989 році - повалення комунізму та кінця ялтинської системи. Страйкарі також отримали право на страйк, на побудову пам'ятника жертвам грудня 1970 року та зменшення цензури.


Підготувала
Ольга Забенько, 
координатор ПЄІ "Все про Європу"

За матеріалами сайтів:
https://ro.com.pl/38-lat-temu-podpisano-porozumienia-sierpniowe-31-sierpnia-obchodzimy-dzien-solidarnosci-i-wolnosci/01409155
http://solidarnosc.wroc.pl/dzien-solidarnosci-i-wolnosci-3/
http://www.solidarnosc.org.pl/gorzow/pl/article/show/category,8,id,483-.html
https://gazetalubuska.pl/31-sierpnia-to-dzien-solidarnosci-i-wolnosci/ar/7937914

Немає коментарів:

Дописати коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...