четвер, 13 червня 2019 р.

Європа проти тютюнопаління

31 травня відзначається Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням. Цей день встановлений в 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров'я.Більше 500 років тому легендарний мандрівник Христофор Колумб вперше доторкнувся до раніше невідомому індіанському звичаю. Тубільці скачували в руках листя Тобако і підпалювали утворену таким чином паличку з одного кінця. Час від часу втягуючи її вміст, індіанці ротом випускали кільця їдкого диму, що змушував всіх присутніх сльозитися. Таким чином європейці вперше познайомилися з традицією тютюнопаління, що стала згодом однією з головних проблем світового законодавства в сфері охорони здоров'я. Вважається, що точка відліку припадає саме на час першої затяжки Колумба - 6 листопада 1492 року. Історики запевняють, що сам мандрівник забави не оцінив, проте його товариші мали іншу думку і запропонували ввезти тютюнове листя на батьківщину. Так в Європі була започаткована ця шкідлива звичка.
Історія звикання проходила не без бою: протягом довгого часу курців звинувачували в угоді з дияволом і навіть піддавали інквізиції. Проте, сильна залежність вже принесла свої плоди, почавши поширення тютюну по всіх територіях Європи. Іспанці і португальці продовжували ввозити дивовижні листя, а Османська імперія навіть віддала під тютюнові плантації власні землі.
Не знаючи, що таїть в собі нове захоплення, європейці вважали його ліками від численних хвороб і навіть засобом для зняття головного болю. Крім того, тютюновий дим в Європі перетворився на справжній культ і став атрибутом аристократів.


Хоча кожна країна бореться з тютюнопалінням постійно, але цей день - привід ще раз привернути увагу громадськості до проблеми та шкоди тютюнопаління.
Чому ж так відбувається? Всі з дитинства знають, що паління шкідливе, але виростаючи все ж таки багато хто починає палити. Які психологічні причини спонукають робити те, що завідома шкідливе і непотрібне?
Можна багато говорити про шкідливість паління, про негативний вплив курця на оточуюче середовище, його неповагу до природи та суспільства й багато іншого. Але проблема залишається і сьогодні. 
Європейські країни докладають чимало зусиль задля того, щоб знизити рівень тютюнопаління. У ЄС збільшують "страхітливі" написи й картинки на пачках цигарок, а в окремих країнах з упаковок навіть зникають логотипи торговельних марок. Франція, Великобританія та Ірландія заборонили демонструвати логотипи компаній-виробників на пачках цигарок. Усі упаковки повинні мати однакову форму, розмір та колір. А також великі написи та зображення, які попереджатимуть про негативний вплив куріння.

Велика Британія
Головним борцем за права некурящих в Сполученому Королівстві виявилася Шотландія. Саме там у 2006 році вступив в силу перший в країні тотальну заборону на куріння в громадських місцях. З 2007 року аналогічна заборона введена в Англії і Уельсі. В даний час список місць, які підпадають під дію цієї заборони, постійно розширюється. Палити заборонено в торгових центрах, на транспорті, на стадіонах, у закритих приміщеннях ресторанів, кафе і пабів. На відміну від багатьох інших країн, де відповідальність за дотримання заборони покладено на власників, в Британії за дотримання закону відповідальні і поліцейські. Закурити в пабі або ресторані загрожує штраф на місці в розмірі £ 50. Власник ресторану, який допустив порушення закону, може бути теж оштрафований, а в разі неодноразового порушення - позбавлений ліцензії.
Заборона на куріння стосується тільки закритих громадських приміщень. Допускається куріння на відкритих майданчиках в ресторанах, на автобусних зупинках і в телефонних будках деяких типів. Проте місцева влада може вводити власні обмеження на куріння в подібних місцях.
У країні також діє заборона на продаж сигарет в автоматах. Уряд планує ще більше посилити правила продажу тютюнових виробів. Наприклад, передбачається ввести заборону на розміщення сигарет і тютюну на вітринах, а також обмежити список місць, де тютюнові вироби можна буде купити.

Німеччина і Чехія
В Німеччині діє загальнонаціональна заборона на куріння в громадських місцях відповідно закону Німеччини від 1 січня 2008 року.
Куріння заборонено у всіх закритих громадських місцях, на вокзалах, в громадському транспорті, в більшості ресторанів, барів, кафе і дискотек. Закон, однак, передбачає створення спеціальних місць для куріння. Порушник закону може бути оштрафований до € 1000..
В окремих федеральних землях і навіть містах можуть діяти ще більш жорсткі правила, що обмежують права курців. Строгість заборони, однак, компенсується тим, що відповідальність за підтримання заборони покладено на власників ресторанів і барів, які не завжди діють в інтересах некурящих клієнтів. Закон особливо обумовлює заборону на куріння в громадських місцях для осіб, які не досягли 18-річного віку. 

Аналогічні правила щодо куріння діють і в Чехії.

Швейцарія
У Швейцарії активно борються із курінням серед вагітних. З 2011 року уряд виплачує до 1350 євро жінкам, які відмовляються від цигарок під час вагітності. Водночас, деякі країни ЄС не поспішають із посиленням тютюнових законів. Наприклад, Німеччина – однією з останніх внесла нові правила ЄС до власного законодавства. Тут тютюнові компанії просили уряд та парламент відкласти термін виконання пунктів угоди, що стосуються маркування цигарок.

Італія
Італія в 2005 році ввела загальнонаціональну заборону на куріння в громадських місцях. До громадських місць закон відносить ресторани, бари, кафе, нічні клуби і дискотеки. Відповідно до законодавства ресторанам і барам дозволено виділяти спеціальні місця для курців, однак технічні вимоги до них (наприклад, установка спеціального обладнання, контролюючого атмосферний тиск в приміщенні, автоматичні двері і под.) Робили створення подібних приміщень економічно невигідним. В результаті, за даними італійської преси, лише 1% ресторанів і кафе скористалися цією можливістю.
Заборона, проте, не поширюється на відкриті приміщення, тому громадяни можуть абсолютно легально курити за столиками ресторанів, встановлених на вулиці. Крім того, власники щосили використовують діри в італійському законодавстві, що дозволяють їм ухилитися від дотримання заборони. Наприклад, будь-яке підприємство, в тому числі і ресторан, автоматично втрачає статус громадського місця, як тільки господар закриває двері на ключ (її завжди можна потім відкрити на першу вимогу клієнта). Крім того, власники ресторанів звільнені від відповідальності за порушення заборони відвідувачами. За даними експертів, заборона досить жорстко підтримується на півночі країни і зовсім ігнорується на півдні.

Кіпр
На Кіпрі перша спроба ввести обмеження на тютюнопаління була зроблена в 2002 році і фактично провалилася. Другу спробу влада зробила, ввівши більш жорстку заборону на куріння з 1 січня 2010 року. Про те, наскільки ця заборона ефективна, говорити поки що рано. Правда, власники ресторанів і барів вже заявляють про значне скорочення доходів.
За новим законом куріння заборонено у всіх громадських місцях, включаючи ресторани, кафе і бари. Готельні номери, відповідно до загальносвітової традицією, публічними місцями не вважаються, і власники готелів самі мають дозволяти чи не дозволяти куріння в них. Крім того, куріння заборонено у різних спортивних комплексах, а також на сходах житлових і громадських будівель.
Дозволено паління під відкритим небом (за винятком пришкільних ділянок та дворів лікарень), у внутрішніх двориках кафе і ресторанів, в вуличних кафе і інших подібних місцях.
У країні діє заборона на куріння в автомобілі, якщо в ньому знаходяться неповнолітні. 

Латвія і Литва
З 2005 року куріння заборонено у всіх закритих громадських приміщеннях Латвії. Більш того, навіть в кафе і ресторанах під відкритим небом паління дозволене тільки в окремих зонах для курців. Заборонено куріння на зупинках громадського транспорту та в таксі.
Закритими приміщеннями латвійські заборони не обмежуються. Відповідно до закону заборонено куріння на дитячих майданчиках і в дитячих парках, а також в громадських парках і на пляжах. Як повідомляється на офіційному сайті міської влади Риги, куріння заборонено поруч з входом в громадські інституції чи орган муніципальної або державної влади.

Нідерланди
Це унікальна держава, в якій до паління тютюну ставляться гірше, ніж до куріння марихуани. Всякому разі при тотальній забороні на куріння в громадських місцях, куріння марихуани в знаменитих голландських кав'ярнях допускається, але з однією умовою - в марихуану не можна підмішувати тютюн.
Правда, нідерландській владі іноді доводиться поступатися принципами. Наприклад 1 січня 2008 року вони з помпою оголосили, що амстердамський аеропорт Схіпхол став першим аеропортом в Європі, в якому куріння повністю заборонено. А через кілька місяців, вже без будь-якої помпи, в Схіпхол з'явилися спеціальні місця для куріння.
Куріння в ресторанах і барах заборонено, проте в будь-якому з них, швидше за все, знайдеться приміщення, до якого найкращим чином підходить назва "курилка". Там можна викурити сигарету, проте не можна приносити туди їжу і напої.
В країні розглядається питання про заборону куріння в автомобілі, в якому знаходяться неповнолітні.

Дії влади дають певні результати. Та не скрізь результати боротьби з тютюнопалінням задовільні.
В Європі найвищий рівень курців (46 %) - у Чорногорії. У цій балканській країні проживає 633 тисячі людей, і в середньому кожен дорослий щорічно викурює понад 4 120 сигарет.
І незважаючи на те, що офіційно паління у громадських місцях тут заборонено, люди продовжують вільно палити в офісних приміщеннях, ресторанах, барах і навіть у громадському транспорті.

Греція
Більше половини всього чоловічого населення країни і 35% жіночого палить у Греції.
Незважаючи на те, що у 2008 році у Греції заборонили паління у громадських місцях, багато людей, як і раніше, палять де захочуть.
У Греції також дуже високий відсоток нелегальних продажів сигаретної продукції: за даними міжнародної маркетингової компанії Euromonitor International, грецька держскарбниця до 2019 року щорічно втрачатиме до 1 млрд євро через несплачені збори за цигарки.

Болгарія
Друге місце в  ЄС за кількістю регулярних курців (після Греції) займає Болгарія. Офіційна заборона на паління в закритих громадських приміщеннях набула чинності 1 січня 2005 року, але в це розпорядження вносилось чимало доповнень та змін. В результаті заборона була пом'якшена заради туристів, що палять.

Будь-яке велике кафе або ресторан мають зали для курців і для тих, хто не палить. Якщо ресторан або кафе невеликі або у них тільки один зал, це означає, що курити в них, швидше за все, можна: закон в цьому випадку залишає вирішення питання про куріння на розсуд власників. Заборонено палити в кіно, театрах, музеях, в громадському транспорті, лікарнях і таксі. Однак цих заборон рідко дотримуються.

Австрія
Австрія вважається однією з країн з найбільшою кількістю курців серед країн Європи і світу. За даними досліджень, 60% населення палить регулярно або час від часу. У країні діють всі більш-менш стандартні заборони. Заборонено палити в закритих громадських приміщеннях, на транспорті, в лікарнях. З 2008 року діють обмеження на куріння в готелях і ресторанах: в них обов'язково повинні бути номери і зали для некурящих. Це не стосується невеликих кафе, власники яких мають право самі вирішувати, чи дозволяти відвідувачам курити. Влада розглядає введення тотальної заборони на куріння в ресторанах і кафе.

Данія
Єдина країна, де жінки палять більше за чоловіків, - Данія. Там цю шкідливу звичку мають 19,3% жінок і 18,9% чоловіків.

Фінляндія
Фінляндія - піонер боротьби з курінням. Реклама сигарет була заборонена в цій країні ще в 1976 році. Через рік було заборонено куріння в громадських місцях (за винятком ресторанів і кафе). З червня 2007 року діє заборона на куріння в ресторанах, проте за бажанням господар може встановити дороге обладнання і відкрити зал для курців. Невеликі ресторани автоматично вважаються зонами, вільними від куріння.
У відповідності зі своїм іміджем піонера Фінляндія в даний час розробила чи ненайсуворіші правила щодо додаткового обмеження куріння, які фактично означають перетворення країни в зовсім без паління. Єдиним місцем, де громадянину можна буде курити, стане його власна квартира, та й те за умови, що в ній постійно не проживають неповнолітні. Буде заборонено виставляти сигарети на прилавки і вітрини магазинів. Мета урядової програми - повністю викорінити куріння в країні, в якій і так курить не більше 20% населення, що відносяться, як стверджують соціологи, до найбідніших верств.

Франція
У Франції заборона на куріння в громадських місцях вступив в силу в 2007 році. Спочатку закон забороняв куріння на підприємствах, в установах, освітніх і медичних закладах, у всіх видах громадського транспорту, магазинах, торгових центрах і театрах.
З 1 січня 2008 року заборонено куріння в ресторанах, кафе, казино і на дискотеках. Порушникам заборони загрожує штраф в розмірі € 68, а керівникам установ і підприємств, в яких не дотримуються встановлені законом правила, - в розмірі € 135.

Хорватія
6 травня 2009 року в Хорватії набула чинності заборона на тютюнопаління в громадських місцях, що поширюється тільки на закриті приміщення. Порушники правил виплачують штраф близько € 135. Власники закладів, що дозволяють клієнтам курити в приміщенні, можуть заплатити до € 20 тис., а персоналу, не попередивши відвідувача про заборону на куріння, доводиться розщедрюватися на суму до тисячі євро.
У квітні 2010 року в Хорватії вступив в силу закон про заборону куріння в барах. З 9 квітня туристів, які курять в барах без спеціально виділеної для куріння зони, можуть оштрафувати на € 2100, а власники закладів, які дозволяють курити відвідувачам, не отримавши спеціальної ліцензії, можуть позбутися € 21 тис. За новим законом бари, площа яких більше 50 кв. м, можуть організувати зони для курців і повинні поліпшити загальну вентиляцію залів. Бари, розмір яких менше 50 кв. м, змушені розлучитися або з курцями, або з відвідувачами, що не курять. Причому тим, хто обирає аудиторію, що палить, потрібно не тільки поліпшити вентиляцію, але і отримати спеціальну ліцензію в Міністерстві охорони здоров'я Хорватії. За даними однієї з хорватських газет, до кінця весни в міністерство було подано всього 16 заявок. Частково це пояснювалося тим, що майже у кожного ресторану є своя відкрита веранда, так що до середини осені особливої ​​необхідності в отриманні дозволу немає.

Швейцарія
До 1 травня 2010 року в Швейцарії не було спеціальних законів, що обмежують куріння. І навіть після того, як кілька кантонів вирішили такі закони ввести, верховний федеральний суд країни визнав їх недійсними, ухваливши, що кантони не можуть приймати власні закони за відсутності закону федерального.
В результаті і був прийнятий федеральний закон, що встановлює лише загальні мінімальні вимоги. Одночасно з цим кантони, зокрема Цюріх, ввели власні, куди більш жорсткі обмеження.
Федеральний закон забороняє куріння в закритих громадських місцях, правда, з деякими застереженнями. Так, допустимі окремі зали для курців в ресторанах і кафе, за умови що співробітники ресторану готові працювати в таких умовах. Повністю заборонено куріння в поїздах та інших видах громадського транспорту. Невеликі ресторани і кафе (площею не більше 80 кв. м), відповідно до федеральним законом можуть оголосити себе зоною для курців. Правда, в деяких кантонах, наприклад в тому ж Цюріху або Женеві, це правило не діє.

Україна

В Україні курить майже чверть населення – 8,2 мільйона людей. За словами комерційної директорки соціологічної агенції Kantar Світлани Винославської, в нашій країні курять понад 40% чоловіків та 9% жінок.
Через захворювання, які викликає звичка курити, щороку в Україні помирають 85 тисяч людей.
Водночас 74% людей впевнені, що куріння – одна з основних соціальних проблем країни, більше половини українців визнають, що куріння негативно впливає на здоров’я.
Цікаво, що 70% курців зізналися, що мріють позбутися поганої звички, і більшість з них намагаються це зробити.
Соціологічне опитування провели у травні 2019 року. Було опитано понад тисячу українців віком від 29 до 65 років. Соціологи працювали у Києві, Дніпрі, Запоріжжі, Одесі, Харкові та Кривому Розі.
Насправді, кількість курців в Україні за останні 13 років значно зменшилася. Ще у 2006 році курили понад 60% українських чоловіків і 16% жінок. Із 2008 року цей показник почав зменшуватися. Однією з причин стала економічна криза, адже цигарки різко здорожчали. Утім, проблема не стала меншою. Багато хто перейшов на електронні сигарети або вейпи. 
Джерела інформації:

Немає коментарів:

Опублікувати коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...